Jesteśmy subiektywni...

JESTEŚMY SUBIEKTYWNI...

Informacja o finansowaniu

Debata i głosowanie nad przyszłorocznym budżetem województwa

w kategorii

Debata i głosowanie nad przyszłorocznym budżetem województwa będą głównymi punktami obrad sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Projekt budżetu zakłada ponad 1,5 mld zł wydatków i rekordowe 1,32 mld zł dochodów. O szczegółach ostatniego w tym roku posiedzenia gremium mówił w środę (27 grudnia) przewodniczący sejmiku, Arkadiusz Bąk.

Jak podkreśla, w porównaniu do poprzedniego budżetu, przychody wzrosły o 326 mln zł a wydatki o 394 mln zł.

– W projekcie uchwały budżetowej największą kwotę stanowią wydatki na transport i łączność, w wysokości 771 mln zł, to połowa wszystkich wydatków w budżecie. Zarząd chce tę kwotę przeznaczyć na budowę i przebudowę dróg wojewódzkich. To m.in. budowa obwodnicy Nowego Korczyna, czy dokończenie przebudowy drogi 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród innych kluczowych działów w przyszłorocznym budżecie, na ochronę zdrowia przeznaczono 167 mln zł, natomiast na wydatki kulturalne zaplanowano 87 mln zł, a na pomoc i politykę społeczną 80 mln zł – wyjaśnia.

Arkadiusz Bąk uważa, że mimo iż projekt przyszłorocznego budżetu województwa jest rekordowy, nie jest on pozbawiony błędów, co budzi wątpliwości radnych, przez co większość komisji sejmikowych negatywnie zaopiniowały projekt budżetu.

– W trakcie posiedzeń komisji dyskusje i wątpliwości dotyczyły m.in. wzrostu wydatków na administrację publiczną. W przyszłorocznym budżecie jest założony wzrost wydatków na urząd marszałkowski o 37 mln zł rok do roku. W ubiegłym roku, te wydatki były podnoszone o 20 mln zł. W ciągu trzech kolejnych lat to prawie 80 mln zł. To budziło pytania, mam nadzieję, że jutro na sesji uzyskamy więcej informacji na ten temat. Ponadto pytania radnych dotyczyły także struktury wydatków i kosztów ponoszonych przez Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne, dla którego w przyszłorocznym budżecie w różnych jego punktach zostało zapisane w sumie ponad 12 mln zł – dodaje.

Dotychczas tylko komisja rewizyjna zaopiniowała pozytywnie projekt budżetu województwa na przyszły rok. Przed wydaniem decyzji są jeszcze radni komisji budżetu i finansów, której obrady odbędą się w czwartek rano, przed sesją.

Poza dyskusją nad budżetem, radni będą głosować m.in. nad przekazaniem wsparcia dla gminy Busko-Zdrój na organizację XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, czy dofinansowania dla gminy Nowa Słupia na organizację 65. Dymarek.
Początek sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego w czwartek (28 grudnia) o godz. 11.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Źródło: Radio Kielce

Najnowsze

Dzień Dziecka nie taki radosny

Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako święto rozpowszechniające ideały stojące za prawami dziecka...

Polak uwolniony z więzienia w Kongo

Jeszcze wczoraj przetrzymywany był w nieludzkich warunkach w więzieniu w Demokratycznej Republice Konga. Dzisiaj może odetchnąć z ulgą będąc...

Podróżnik skazany na dożywocie w Kongo

52-letni Polak Mariusz Majewski został skazany na dożywocie w Demokratycznej Republice Konga za podejrzenie o szpiegostwo. Do opinii publicznej...

Największa impreza skautowa na świecie odbędzie się w Polsce

Jamboree to międzynarodowe wydarzenie skautowe, które odbywa się co 4 lata w różnych częściach świata. W każdej edycji bierze...

Poznaliśmy trzeciego wiceprezydenta Kielc

Dr Bartłomiej Zapała został powołany na trzeciego wiceprezydenta Kielc. Tę decyzję Agata Wojda ogłosiła w piątek, 17 maja. Będzie...

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj