Jesteśmy subiektywni...

JESTEŚMY SUBIEKTYWNI...

Informacja o finansowaniu

Dzień Dziecka nie taki radosny

w kategorii

Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako święto rozpowszechniające ideały stojące za prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. W wielu miejscach na świecie te prawa jednak wciąż nie są respektowane.

Mimo że chcemy w Dzień Dziecka zadbać o radość nam najbliższych, to jednak warto pamiętać o idei, jaka stoi za tym dniem, czyli rozpowszechnianie idei zawartych w prawach dziecka.

Jednymi z najważniejszych (i wydawać by się mogło bardzo oczywistych) punktów zawartych w prawach dziecka są kwestie związane z rozwojem i bezpieczeństwem. Są nimi:
-Prawo do życia.
-Prawo do wychowania w rodzinie.
-Prawo do nietykalności osobistej.
-Prawo do godnych warunków życia.
-Prawo do opieki zdrowotnej.
-Prawo do nauki.

Mimo że te prawa wydają się bardzo podstawowymi i oczywistymi, to w wielu miejscach na świecie są łamane. Główną tego przyczyną są wojny, w trakcie, których giną cywile i niszczona jest infrastruktura, a co najgorsze giną również same dzieci.

Najbardziej jaskrawym przykładem łamania tych praw jest obecnie atak Izraelu na ludność cywilną Palestyny. Do tej pory zginęło tam ponad 15 tysięcy dzieci, czyli znacznie więcej niż na całym świecie od 2019 roku (w wyniku konfliktów zbrojnych). W wyniku niszczenia infrastruktury, 62% Palestyńczyków zostało pozbawionych dachu nad głową. Również prawo do opieki zdrowotnej jest tam łamane, m.in. przez to, że zostało tam zniszczonych 26 z 36 szpitali. Do tego dochodzi kwestia głodu, przez niedopuszczanie dostaw z pomocą humanitarną.

Jednak nie musimy sięgać, aż na Bliski Wschód, by zobaczyć miejsca, gdzie łamane są prawa dzieci. Za naszą wschodnią granicą wciąż trwa okrutna wojna. Rosjanie swoimi działaniami pozbawiają ukraińskie dzieci tych podstawowych praw.

Pamiętajmy też, że nawet jeżeli wojny miną, to trauma w tych dzieciach pozostanie i ciężko im będzie odzyskać utracone dzieciństwo.

Dlatego tak ważne są działania jakie podejmują wolontariusze w tych regionach na rzecz najmłodszych. O takich ludziach, mogą Państwo obejrzeć poniższy materiał.

Wszystkim dzieciom życzymy szczęścia i bezpieczeństwa!

Najnowsze

Polak uwolniony z więzienia w Kongo

Jeszcze wczoraj przetrzymywany był w nieludzkich warunkach w więzieniu w Demokratycznej Republice Konga. Dzisiaj może odetchnąć z ulgą będąc...

Podróżnik skazany na dożywocie w Kongo

52-letni Polak Mariusz Majewski został skazany na dożywocie w Demokratycznej Republice Konga za podejrzenie o szpiegostwo. Do opinii publicznej...

Największa impreza skautowa na świecie odbędzie się w Polsce

Jamboree to międzynarodowe wydarzenie skautowe, które odbywa się co 4 lata w różnych częściach świata. W każdej edycji bierze...

Poznaliśmy trzeciego wiceprezydenta Kielc

Dr Bartłomiej Zapała został powołany na trzeciego wiceprezydenta Kielc. Tę decyzję Agata Wojda ogłosiła w piątek, 17 maja. Będzie...

Poznaliśmy nowe władze województwa świętokrzyskiego

Andrzej Bętkowski z PiS przewodniczącym sejmiku a Renata Janik marszałkiem - w poniedziałek, 6 maja odbyła się inauguracyjna sesja...

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj