Jesteśmy subiektywni...

JESTEŚMY SUBIEKTYWNI...

Informacja o finansowaniu

Budżet województwa odrzucony!

w kategorii

28 grudnia Sejmik Województwa Świętokrzyskiego jednym głosem (13 „głosów przeciwko” / 12 głosów „za”) odrzucił projekt uchwały budżetowej na rok 2024. Przypominamy, że budżet województwa składa się z różnych źródeł dochodów oraz wydatków.
Dokument zakładł ponad 1,5 mld zł wydatków i rekordowe 1,320 mld zł dochodów.

– Deficyt wyniesie 183 mln zł, na jego pokrycie dysponujemy skumulowanymi środkami z nadwyżek z lat ubiegłych, saldo kredytu na koniec roku wynosi 15 mln zł i będzie jednym z najniższych wśród wszystkich województw w Polsce. Inwestycje stanowią 55 procent wszystkich wydatków, z czego największe środki zostaną przeznaczone na budowę i remonty dróg wojewódzkich – dodaje.

Negatywnie o projekcie budżetu na przyszły rok wypowiadali się radni z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Andrzej Swajda, przewodniczący klubu ludowców zadeklarował, że zagłosuje przeciw przyszłorocznemu budżetowi, poprze natomiast projekt wieloletniej prognozy finansowej.

– Wielokrotnie mówiliśmy o tym co nam się nie podoba w przyszłorocznym budżecie. To głównie wzrost wydatków bieżących na funkcjonowanie urzędu. W okresie od 2018 roku zostało zatrudnionych dodatkowe 46 osób. Ponadto w urzędzie pojawiają się także wydatki, które bulwersują. Jest w obiegu dokument obrazujący wysokości nagród uznaniowych poszczególnych urzędników, w okresie od stycznia do września tego roku. W sumie kadra kierownicza Urzędu Marszałkowskiego otrzymała 700 tysięcy złotych nagród, rekordzistą jest pan sekretarz, który otrzymał 60 tys. zł – mówił.

Do radnych przeciwnych przyjęciu przyszłorocznego budżetu apelował wicemarszałek Marek Bogusławski, przewodniczący klubu PiS, który zwracał uwagę, że projekt budżetu zakłada niezwykle ważne dofinansowanie i inwestycje w służbę zdrowia.

– Pamiętajcie o tym, że zdrowie i życie nie ma barw politycznych. Na 2024 rok zaplanowane jest około 130 mln zł na inwestycje w ochronę zdrowia. Ma to służyć podniesieniu jakości leczenia i podniesieniu jakości życia. Jako lekarz, obywatel województwa świętokrzyskiego chciałbym przyłożyć rękę do poprawy bytu tych pacjentów, a nie na to, żeby wywoływać polityczne połajanki – stwierdził.

Krytycznie o projekcie przyszłorocznego budżetu województwa wypowiadał się także radni niezrzeszeni: Agnieszka Buras oraz Grzegorz Gałuszka, który stwierdził, że budżet powinien być przede wszystkim prorozwojowy, a tak jego zdaniem obecnie się nie dzieje.
Z kolei zdaniem radnego Grzegorza Banasia, radni krytykujący przyszłoroczny budżet, oczekują jego nieprzyjęcia tylko i wyłącznie po to, aby mieć paliwo do przyszłorocznej kampanii wyborczej w wyborach samorządowych.

– Przyjęliście tezę, że nie przyjmiecie tego budżetu, aby mieć pożywkę polityczną i napęd polityczny na najbliższe cztery miesiące. To jest tak jasne, że aż przykro o tym mówić. Stawiacie własną pomyślność polityczną nad potrzebami naszego regionu, trzeba to w sposób jasny i prosty powiedzieć – dodał.

Zdaniem przewodniczącego sejmiku, Arkadiusza Bąka z PSL, w przyszłorocznym budżecie zbyt dużą kwotę przewidziano dla Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego, które w sumie otrzyma około 12 mln zł, podczas gdy na zadania z zakresu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, na terenie całego województwa przewidziano 5,7 mln zł.

Ostatecznie Sejmik głosami 13 do 12 odrzucił projekt uchwały budżetowej na rok 2024.

Źródło: Radio Kielce

Najnowsze

Dzień Dziecka nie taki radosny

Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako święto rozpowszechniające ideały stojące za prawami dziecka...

Polak uwolniony z więzienia w Kongo

Jeszcze wczoraj przetrzymywany był w nieludzkich warunkach w więzieniu w Demokratycznej Republice Konga. Dzisiaj może odetchnąć z ulgą będąc...

Podróżnik skazany na dożywocie w Kongo

52-letni Polak Mariusz Majewski został skazany na dożywocie w Demokratycznej Republice Konga za podejrzenie o szpiegostwo. Do opinii publicznej...

Największa impreza skautowa na świecie odbędzie się w Polsce

Jamboree to międzynarodowe wydarzenie skautowe, które odbywa się co 4 lata w różnych częściach świata. W każdej edycji bierze...

Poznaliśmy trzeciego wiceprezydenta Kielc

Dr Bartłomiej Zapała został powołany na trzeciego wiceprezydenta Kielc. Tę decyzję Agata Wojda ogłosiła w piątek, 17 maja. Będzie...

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj